Blog
22. října 2020 Samuel Titka

Velké změny v Atlassian světě

Svět vidí svou budoucnost primárně v cloudových službách a oznámení Atlassianu z roku 2020 to jen potvrzuje. Faktem je, a třeba si to připomenout, že Atlassian investuje nemalé prostředky do rozvoje svých Cloud produktů. Už dnes má tak propracovaný ekosystém nástrojů Cloudu.

Článek s na první pohled nenápadným názvem „Accelerating our journey to the cloud, together” od samotného spoluzakladatele společnosti Atlassian Scotta Farquahara vyvolal ve světě Atlassian pořádný rozruch. Možná se inspiroval anglickým příslovím “You cant spell challenge without change”, ale to je však pouze spekulace. A o co vlastně jde?

Zjednodušeně řečeno a shrnuto – Atlassian do února 2024 postupně skončí se Server produkty a bude se orientovat pouze na Cloud a Data Center.

Ohlášené změny se tedy nejvíce dotknou server produktů

02/02/21 byl ukončen prodej nových Server licencí

Nebude tak již možné zakoupit nové licence typu Server pro produkty. Současně pro ně v tento den začal platit nový cenník – pro jejich renewal upgrade – ceny se zvyšují (pokud zvažujete nákup licencí, kontaktujte nás).

02/02/22 byla ukončena možnost user tier upgrade a downgrade Server licencí

Nebude již možné navýšit resp. snížit počet uživatelů pro zakoupené Server licence – týká se to nejen produktů, ale i aplikací (addonů).

02/02/23 byla ukončena možnost zakoupení nových aplikací (addonů) pro existující Server licence

Obnova licencí (renewal) bude možná do 02/02/24

02/02/24 Atlassian končí s podporou všech Server produktů (End of Support)

Znamená to, že po tomto datu Server produkty (Jira, Confluence atd.) už ze strany Atlassianu nebudou podporovány a nebudou pro ně vycházet bugfixy. Atlassian doporučuje se k tomuto dni přesunout na Cloud nebo Data Center.

Doplnění z EEA: Avšak neznamená to, že budou nechráněné. Data Center produkt je prakticky nadmnožinou Server funkcionality, takže security bugy budou známé a EEA umí v případě potřeby poskytnout support na minimalizaci jejich vlivu.

Změny se týkají také data center produktů

Data Center produkty stále zůstávají klíčovou větví.

02/02/21 nastala změna cen pro Data Center produkty a začlenění nových funkcí

V tento den začal platit nový cenník pro Data Center licence – ceny se zvyšují. Dobrou zprávou však je, že následovné aplikace budou nově součástí nástrojů:

 • Advanced Roadmaps budou součástí Jira Software – Data Center
 • Team Calendars for Confluence Analytics for Confluence budou součástí Confluence – Data Center
 • Insight – Asset Management a Insight Discovery budou součástí Jira Service Desk – Data Center

Další dobrou zprávou pak je, že v ceně bude zahrnuta také služba „Priority Support”.

Stáhněte si e-book, kde lze nalézt vše potřebné o Data Center: Ultimate Guide to Data Center_cz_jazyk

Jak dál?

Primární snahou Atlassian je samozřejmě co nejvíce ulehčit existujícím zákazníkům přechod ze Server produktů na jejich Cloudové alternativy. Pro tento účel Atlassian přišel Atlassian Migration Program, který má celý tento proces profesionálně podchytit a ulehčit. Prakticky tento program zastrešuje celý proces migrace prostřednictvím podpůrných týmů pro migraci, tedy oficiálních Atlassian partnerů jako jsme my – EEA či portálu Atlassian Community, kde je možné klást jakékoliv otázky a nalézt odpovědi na ty, které by vás nikdy ani nenapadly. Samozřejmostí jsou nabízená školení nebo podrobná dokumentace postupu migrace. Výraznou pomocí při přechodu na Cloud je možnost získat tzv. Free Cloud Migration Trial licence, jejichž platnost může být až 12 měsíců. Existujícím zákazníkům se Server produkty umožňuje vyzkoušet cloudovou alternativu.

Atlassian vidí svou budoucnost primárně v Cloudových službách a nedávné oznámení to jen potvrzuje. Faktem je a nelze na to zapomínat, že Atlassian investuje nemalé prostředky do rozvoje svých Cloudových produktů. Je téměř jisté, že můžeme očekávat další intenzivní vývoj v této oblasti. Pro zvědavé – nové plánované funkce lze najít v Atlassian Cloud Roadmap

Atlassian si je vědom a rozumí, že někteří klienti nechtějí, případně nemohou přejít na Cloud – pro ně jsou určené produkty z linie Data Center. Následující otázky a odpovědi by vám měly pomoci se zorientovat jak postupovat dále.

Často kladené dotazy a odpovědi (FAQ)

Co znamená, že Atlassian neprodává od 02/02/21 Server licence?

Prakticky již není možné zakoupit nové licence (produkty) z linie Server. Týká se to následujících produktů:

 • Jira Software – Server
 • Jira Core – Server
 • Jira Service Desk – Server
 • Confluence – Server
 • Bitbucket – Server
 • Crowd – Server
 • Bamboo – Server

Renewal/Upgrade/Downgrade, t.j. prodloužení podpory, navýšení a snížení počtu uživatelů existujících licencí však stále ještě možné bude.

V minulosti jsem zakoupil Server licence (produkty), které stále využím – co mám dělat?

V první řadě netřeba panikařit – času je dost. Atlassian bude oficiálně podporovat Server produkty až do 02/02/24. Postupně byste se však měli připravit na migraci na Cloud nebo Data Center alternativu. Prakticky je možné využívat Server produkty i po 02/02/24 – Atlassian to však nedoporučuje – produkty nebudou podporované čili připadné chyby a bugy nebudou opravovány.

Doplnění z EEA: Avšak neznamená to, že budou nechráněné. Data Center produkt je prakticky nadmnožinou Server funkcionality, takže security bugy budou známé a EEA umí v případě potřeby poskytnou support na minimalizaci jejich vlivu.

Můžeme si navýšit počet uživatelů na Server produkty i po únoru 2021?

Navýšení či snížení jejich počtu (User tier Upgrade / Downgrade) bylo možné do 02/02/22. To se týká produktů, ale i aplikací (addonů). Pokud tedy plánujete změnu v počtu licencovaných uživatelů na vašich Server produktech, bylo nutné učinit do 02/02/22. Jako uživatel produktů Atlassian si můžete zakoupit licence či udělat jejich Upgrade naším prostřednictvím. Rádi vám poradíme, kontaktujte nás.

Je nutné se přesunout na Cloud?

Ne.

 • Zaprvé, mimo Cloud je možné migrovat také na Data Center produkty
 • Zadruhé, Server produkty jsou oficiálně podporované (tzn. budou vycházet aktualizace s opravami, atd.) až do února 2024.
 • Přejít na Cloud či Data Center je však vhodné nejpozději do 02/02/24.

Mohu používat své Server produkty i po únoru 2024?

Ano, ale není to doporučené. A to z toho důvodu, že od tohoto data už nejsou oficiálně podporovány – pro odhalení slabých míst a jiné problémy již nebudou vycházet aktualizace. Bude tak reálně hrozit odcizení dat, zejména pokud je vaše řešení veřejně dostupné na internetu.

Co to znamená přejít na Cloud?

Cloud produkty, narozdíl od Server nebo Data Center, jsou hostovány přímo Atlassianem

 • Server a Data Center jsou hostované u klienta (př. hosting na službách jako AWS).
 • Hlavní změnou při přechodu je fakt, že údaje už nebudou fyzicky na vašich serverech, ale na Atlassian serverech. V USA, Německu, Irsku, Singapuru a Austrálii.
 • Obavy o bezpečnost nebo soukromí nejsou na místě – Atlassian splňuje nejvyšší požadavky na zabezpečení dat a myslelo se také na potřeby vyplývající z nařízení GDPR.
 • Odpadají tak náklady na spravování vlastního hostingu nebo HW.

Dalším zásadním rozdílem je fakt, že už se nemusíte starat o upgrade nástrojů – v praxi si jen všimnete nové možnosti, která pro vás bude spuštěna, bez jakéhokoliv úsilí. Každá mince má však dvě strany – v tomto případě je mírnou nevýhodou, že nevíte, kdy k upgradu dojde.

 • Pro produkty s aktivovaným Premium a Enterprise plánem je k dispozici také sandbox (testovací) prostředí. Změny v implementovaných procesech tak lze nejdříve vyzkoušet.
 • Škálování, t.j. zabezpečení dostatečně rychlé odezvy při nárůstu počtu uživatelů je zabezpečené Atlassianem. Odpadá tak potřeba navyšování zdrojů apod.
 • Je nezbytné podotknout, že aktuálně Cloud nabízí menší přizpůsobení v porovnání se Server a Data Center produkty.
 • Neméně důležitým faktem je, že také samotné aplikace (addony) mohou nabízet rozdílnou funkcionalitu pro Cloud.
 • Podrobněji popsané rozdíly mezi Server, Cloud a Data Center je možné najít v tomto linku.

Je přenos na Cloud jednoduchý?

Na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět. Závisí to na tom, jaké produkty používáte (Jira, Confluence,…) a také jaké aplikace z Atlassian Marketplace jsou v nich nainstalované. Dále vstupují do hry integrace s jinými systémy. Přirozeně, výrazněji přizpůsobené řešení budou vyžadovat víc času při migraci na Cloud.

Altassian přišel s Atlassian Migration Programem, který má celý tento proces profesionálně podchytit a ulehčit. V neposlední řadě vám jako Atlassian partner v tomto ohledu rádi pomůžeme.

Co když mám integrovanou Jira – Server s interními systémy?

Na tuto otázku jednoduše není možné všeobecně odpovědět. Záleží totiž na více faktorech – na typu integrace, způsobu převedení, atd.

S konkrétním případem se můžete obrátit na nás, rádi poradíme.

Z důvodu interních směrnic naší firmy nemůžeme přejít na Cloud, je i jiná možnost?

Ano, alternativou je přechod na Data Center, se kterým máte stále k dispozici On-Premise hosting, t.j. můžete si sami hostovat produkty a mít tak data uschovaná interně.

Máme Data Center licence, nastává pro nás nějaká změna?

Data Center produkty jsou i nadále klíčovou produktovou větví. Jejich prodej ani podpora nekončí. Ohlášené změny ke 02/02/21:

 • Změna cen
 • Začlenění nových funkcionalit
 • Začlenění Premium Support služby

Proč se Atlassian rozhodl ukončit prodej a podporu Server produktů?

90 % nových zákazníků z celého světa si vybírá produkty Cloud. Atlassian se čím dál víc soustředí na vývoj a posun kupředu právě v oblasti Cloud jako “Cloud-first company”. Do jeho vývoje investuje Atlassian nemalé prostředky – zvyšuje flexibilitu, možnosti, výkon i bezpečnost. Rozšiřuje možnosti Cloudu v oblastech strojového učení (machine learning), integracích a různých automatizací.

Proplatí mi Atlassian náklady spojené s přechodem na Cloud či Data Center?

Atlassian připravuje různé motivační balíčky. Pro více informací nás kontaktujte a my najdeme nejvýhodnější řešení.

Jestli budou následovné změny vítány a nebo přijaty s obavami, ukáže až čas. Jedno je však jisté – změna jako taková je ve světě stálým jevem. Neměla by být strašákem ani raketovou vědou. Vždy tu byla, je a bude.

Náš tip na závěr? Sama příroda nám ukazuje, že nejlépe se daří organismům, které se dokáží přizpůsobit. Měla by nám jít příkladem.

Samuel Titka
Atlassian konzultant

Další užitečné informace, zdroje:

 

Kontaktujte nás

Podobné projekty