Blog
4. března 2024 Marek Vejrosta

V čem je Jira Cloud jiný a lepší než Jira Server?

Znáte největší rozdíly mezi Jira Cloud a Jira Server? Podívejme se společně na zásadní změny, které zlepšují uživatelskou zkušenost.

 

Přibližně před dvěma lety začaly první migrace Jira ze serveru na Atlassian Cloud. Tehdy by se dalo říct, že Jira v cloudu byla téměř stejná jako ta serverová, až na drobné rozdíly v zobrazení. Dnes by toto tvrzení již neplatilo. Pojďme se tedy podívat na největší změny v Jira Cloud, které z ní dělají ještě lepšího pomocníka.

 

Co server nedokázal, to cloud ano!

 

Testovací prostředí – Sandbox

Používali jste nebo stále používáte server nebo datacentrum Jira? Měřili jste někdy, kolik času vaše IT spotřebuje na vytvoření nového testovacího prostředí nebo obnovení testu ze zálohy produkce? Pokud jste nikdy nesledovali časovou náročnost těchto aktivit, raději to ani nedělejte.

Dobrou zprávou je, že Sandbox pro prémiové úrovně plánů Jira Cloud aktualizujete rychle. Stačí pár kliknutí. Nikdo se už nezabývá otázkou, na jakém serveru zřídit testovací prostředí, zda má dostatečný výkon nebo jakou má dostupnost.

Administrátor může vytvářet a aktualizovat test z produkční Jira Cloud pomocí několika kliknutí. Navíc si může vybrat, zda se mají kopírovat pouze konfigurace nebo i data.

Zatím nalezneme určitá omezení, která budou snad s časem eliminována:

  • Nepřenášejí se automatizační pravidla. Nicméně lze je exportovat a znovu hromadně importovat, takže to berme pouze jako zvýšení prácnosti.
  • Nepřenáší se konfigurace aplikací. To už je významnější komplikace. Aplikace je nutné na stestu zapnout a také nastavit podle produkce.

Co mě ale osobně trápí nejvíce? Přenos konfigurací z testu do produkční Jira.

Na testovacím prostředí připravíme konfiguraci, zadavatel ji otestuje a schválí. Ale co potom? Vše přenášet manuálně? Ještě před pár měsíci ano. Nyní s aplikací Revyz Configuration Manager for Jira je možné konfigurace jednoduše přenést do produkce.

 

Layout configuration

Na serveru jsme pracovali na detailech úkolu, kde bylo přísně oddělené pole typu „uživatelský výběr“, „výběr data“ a další. Jira cloudu nejenže rozmazala rozdíly v typech polí, ale umožňuje nastavit zobrazení bez nutnosti konfigurace obrazovky úkolu.

Klíčové údaje na úkolu můžete umístit do popředí, méně důležité skrýt a zobrazovat až po rozkliknutí dalšího detailu, případně zobrazit pouze v případě, že mají uvedenou hodnotu. Více informací naleznete zde.

 

 

Změna stavu workflow

Na Jira Serveru jsme dlouho bojovali s ne zcela pohodlným řešením u větších procesů, kde přechody mezi stavy byly zobrazeny jako tlačítka hned pod názvem úkolu vedle funkcí „editovat, nový komentář, více…“.

Pro další tlačítka nezbylo moc místa, a tak při tvorbě pracovního postupu musel administrátor vybírat co nejkratší názvy přechodů mezi stavy, které však musely být dostatečně srozumitelné. Až s nějakou verzí přišel tzv. „workflow transition button“, pod kterým jsou nabízeny všechny dostupné přechody.

V Cloudu se někdo zamyslel ještě více a kromě názvů přechodů se konečně zobrazuje i název cílového stavu stavu workflow.

 

 

Your work

Nový pohled, který se pro mnoho uživatelů stal novou úvodní obrazovkou pro Jira. Kam se z pohledu lze snadno vydat?

  • Na projekty, se kterými jste naposledy pracovali.
  • Na naposledy vytvořené nebo upravované úkoly.
  • Na naposledy prohlížené úkoly.
  • Na vám přiřazené úkoly.

 

New issue search

Na jaře 2023 byl představen nový issue search. Uvádím jeho tři hlavní výhody:

  • Nový editor pro JQL.
  • Vyhledávání je rychlejší.
  • Upravujte vybraná pole úkolů přímo v listovém zobrazení.

 

Přepnutí mezi zobrazeními – zásadnější změny najdete v listovém zobrazení.

  1. Přepnutí mezi základním a JQL režimem – JQL editor validuje výrazy rychleji, zvýrazňuje případné chyby a také poskytuje návrhy na korekci.
  2. Nový JQL editor – konečně je možné „rozšířit“ editor a řídit výraz řádkově podle vlastního uvážení.
  3. Upravit stav bez otevření úlohy – úprava stavu úlohy, stejně jako dalších vybraných polí, je možná přímo z listového zobrazení.
  4. Konfigurace sloupců – bohužel, listové zobrazení v současnosti nepodporuje zobrazení všech polí, na které jsme zvyklí, ale dlouho na ně určitě nebudeme čekat.

 

Issue filters

Jedna zásadní, ale důležitá odlišnost:

  • V detailu filtru je možné nastavit, kdo má možnost ho upravovat (dříve pouze právo na zobrazení).

V praxi nám pro toto omezení vznikaly desítky až stovky zbytečných filtrů jen proto, že uživatel potřeboval drobnou úpravu. Ale protože nebyl vlastníkem filtru (ani administrátorem, aby si filtr převzal), neměl možnost, jak jej  modifikovat, a tak vytvářel kopii, kterou mírně pozměnil.

 

 

Dashboardy

Gadgety ani rozložení se výrazně nemění. Novinky jsou však tyto:

  • Celý dashboard je možné upravovat v rámci draftu. Ten můžete následně publikovat nebo zcela zahodit. Práce uživatelů tak není omezena konfiguracemi administrátorů.
  • Pro dashboard je možné nastavit automatickou aktualizaci zobrazovaných údajů. Dříve bylo možné pouze pro jednotlivé miniaplikace.
  • Podobně jako u filtrů, i u dashboardů můžeme nastavit oprávnění k úpravě.

 

Scrum backlog

Backlog v projektech Jira Software Scrum dnes už neslouží jen k tvorbě sprintů a zařazení úkolů v backlogu mezi ně. Přehled backlogu se stal pracovním prostorem pro scrum mastera. Stojí za to zdůraznit:

  • Odhadování praconosti úkolu přímo v rámci pohledu na backlog.
  • Změny stavu workflow u úkolů bez nutnosti přecházet na detail úlohy.
  • Rozdělení úkolu – rozdělení velkých příběhů na menší, lépe odhadnutelné, plánovatelné úkoly.
  • Flags – označení vybraných úkolů, které vyžadují pozornost.

 

 

Dark mode

 

 

V Jira na platformě Atlassian Cloud si můžete „dark mode“ zapnout už přibližně rok. Dark mode nejenže vypadá lépe (alespoň podle mého názoru), ale má dva zásadní dopady.

Šetrnější k očím 

Obrazovka v tmavém režimu vydává mnohem méně škodlivého „modrého světla“. To je zodpovědné za rychlý pocit únavy očí. Ovlivňuje poruchy spánkového cyklu, proto se doporučuje mít na zařízeních večer filtr modrého světla.

Šetrnější k baterii 

Při používání tmavého režimu výrazně klesá spotřeba baterie za předpokladu, že používáme zařízení s OLED obrazovkou.

 

 

Jira Cloud nabízí mnohem více

Téma Jira nás jen tak neopustí. Pozornost si zaslouží zejména Jira Advanced Roadmaps a také Automations.

Atlassian Cloud neustále posouváme vpřed. V tomto blogu jsou jen některé novinky z Jira. Kromě nových funkcí jste si mohli všimnout také nových produktů, jako je Atlas, nebo Product Discovery.

Pokud nechcete ztrácet čas vlastním pátráním, porovnáváním on-premises řešení s cloudem nebo hledáním rozdílů v plánech produktů (Standard/Premium/Enterprise), rádi vám poskytneme potřebné informace pro správné rozhodnutí. Vybrat si můžete od konzultací přes školení až po workshopy na velmi specifická témata.

 

Marek Vejrosta

Atlassian konzultant

Pokud potřebujete pomoc od expertů se zavedením nebo nastavením Jira a Confluence, nebo poradit, jak je co nejefektivněji využívat ve vaší firmě, neváhejte nás kontaktovat.

Naše řešení od Atlassian

Podobné projekty