Blog
30. ledna 2019 Peter Borhy

Jira Cloud vs Jira Server

Často se nás ptáte, jak se Jira Cloud liší od Jira Serveru. Které řešení je pro nás nejvhodnější?

Rozhodujete se mezi Jira Serverem a Jira Cloud? Pojďme se společně podívat na rozdíly, výhody a nevýhody těchto dvou řešení, abychom vám usnadnili rozhodování.

Často se nás ptáte, jak se Jira Cloud liší od Jira Serveru. Které řešení je pro nás nejvhodnější?

 

Kde jsou uložena vaše data?

Hlavní rozdíl mezi řešeními Jira Cloud a Jira Server spočívá v tom, kde jsou vaše data uložena.

U cloudových řešení obecně platí, že svá data ukládáte na jiné servery. Vaše data jsou přenesena na servery provozovatele, kde jsou uložena a zálohována.

Je možné, že zásady vaší společnosti a citlivá data, se kterými pracujete, tuto možnost vylučují, nebo se o svá data oprávněně obáváte. V dnešní době jsou však tyto servery dostatečně zabezpečené, aby zajistily, že vaše data neuniknou a nebudou zneužita. Společnost Atlassian přijala opatření, která odpovídají dnes tolik diskutovanému a často probíranému nařízení o ochraně osobních údajů – GDPR, a vaše data tak dostatečně chrání.

Jira Server je self-hosting řešení. Vaše instance je uložena na vašem serveru, za vaším firewallem a zabezpečením. Svá data nemusíte nikam posílat a máte je u sebe na vlastním úložišti.

 

Do jaké míry umíme pokrýt vaše požadavky?

Velký rozdíl pocítíte, pokud budete chtít JIRA přizpůsobit svým potřebám.

Ve verzi Jira Cloud nemáte k dispozici 100 % všech funkcí, které byste mohli potřebovat:

 • pokud plánujete provádět složité integrace s jinými instancemi, Jira Cloud vám to neumožní.
 • můžete se setkat s omezeními v administraci, kde si vývojáři společnosti Atlassian nechali některé přístupy pro sebe uzavřené.
 • nepříjemností v Jira Cloud mohou být nekompatibilní zásuvné moduly, které pro Jira Cloud vůbec nebyly navrženy, nebo vám neumožní synchronizovat projekt s jinou instancí

JIRA Server je flexibilnější řešení, pokud plánujete pokrýt více procesů podle svých představ:

 • nelíbí se vám out-of-box řešení a máte spoustu nápadů na změny.
 • dostupnost rozšíření pro verzi Jira Server je mnohonásobně větší
 • umožňuje připojení k adresářům uživatelů (AD, LDAP), a tím usnadňuje správu oprávnění a přístupů
 • můžete jej propojit s velkým množstvím dalších aplikací a systémů prostřednictvím jednoduché integrace, čímž získáte komplexnější řešení

 

Jak to ovlivní váš rozpočet?

Řešení se liší i v dalším podstatném bodě – kolik, jak a kdy za ně zaplatíte, zda se jedná o platbu za trvalou licenci, nebo o pravidelnou platbu za používání produktu.

Za službu Jira Cloud se platí měsíčně. Co to znamená? Může se stát, že vaše platba neproběhne včas nebo není včas zpracována z důvodu víkendu, svátku. A zde nastává situace, že nebudete mít přístup ke svým datům a nebudete moci pracovat, dokud platba nedorazí. Pokud se rozhodnete nepokračovat v placení za používání cloudu, máte v podstatě dvě možnosti. Nechat vše při starém, bez vašeho přístupu k datům, která jste za dobu používání nashromáždili, nebo svá data migrovat do řešení JIRA Server.

Jira Server je roční licence, což znamená, že si licenci předplatíte na jeden rok. Během roku máte možnost upgradovat vlastní Jiru, pokud vyjdou vylepšení. A na konci licenčního roku se rozhodnete, zda chcete obnovit i podporu, nebo si ponecháte svou stávající instanci Jira. Tímto rozhodnutím nepřijdete o svá data a budete řešení používat i nadále, i když bez možnosti upgradu na nové verze aplikace.

 

Máte zájem o více instancí systému JIRA?

Více instalací systému Jira znamená automatické zúžení výběru na serverové řešení. Totéž platí, pokud máte větší požadavky na diskový prostor pro potřeby ukládání souborů.

 

Existuje tedy důvod, proč byste měli uvažovat o JIRA Cloud?

Přes všechny výše uvedené nedostatky jsou cloudová řešení stále pohodlná a vhodná pro určité skupiny klientů, zejména pro malé firmy.

Klíčové výhody služby Jira Cloud jsou:

 • Žádné požadavky na infrastrukturu – vybudování cloudového řešení nevyžaduje žádné kapitálové výdaje. Nemusíte nasazovat virtuální počítače ani servery, které byste museli spravovat.
 • Nulové náklady na údržbu těchto serverů a řešení problémů s hardwarem.
 • Cenová dostupnost – měsíční platba minimálně zatěžuje váš cash flow.
 • Automatické aktualizace softwaru – pravidelné aktualizace softwaru i serverů, včetně bezpečnostních aktualizací, a to zdarma.

 

Klíčové výhody serveru Jira Server jsou:

 • Skladovat svá data u sebe – největší výhodou je vlastní hostování na vlastním serveru.
 • Mít kontrolu nad změnami – správa a řízení systému JIRA je pod vaší kontrolou.
 • Upravovat a kombinovat JIRA a okolní systémy s větší flexibilitou
 • Rozšiřovat a obohacovat řešení o nespočet pluginů
 • Propojit více instancí JIRA
 • Spravovat oprávnění a účty na jednom místě
 • Přizpůsobit si vzhled podle svých představ

 

Stále nejste rozhodnuti a chtěli byste poradit? Neváhejte nás kontaktovat. Nejvhodnější řešení se vždy hledá až po zjištění potřeb klienta a my vám s tím rádi pomůžeme.

 

Peter Borhy

Atlassian konzultant

Podobné projekty