Patří Ganttův diagram do agilního světa? Ganttův diagram se zrodil kolem roku 1910, zatímco agilní éra začala kolem roku 2001. Může být takový nástroj relevantní pro moderní organizaci a její procesy?
Produktoví a projektoví manažeři tvrdí, že Ganttovy diagramy jsou „použitelné“ i v 21. století, ale podle některých vedoucích agilních týmů se samotný název již nepoužívá. Nástroj sloupcových diagramů je v agilním světě užitečný i pro jiné účely než pro plánování projektů. Některé aplikace navíc umožňují přejmenovat Ganttův diagram například na “ Road Map“. Ganttovy grafy se nakonec staly jádrem stěžejního produktu společnosti BigPicture.
V tomto blogu se podíváme na to, jak může agilní manažer využít některé z možností využití Ganttova diagramu.
Plánování portfolia
První a nejzřejmější aplikací Ganttova diagramu v agilním prostředí je plánování portfolia. Podívejte se na obrázek Ganttova diagramu na úrovni portfolia v aplikaci BigPicture 8.
Obrázek 1: Ganttův diagram na úrovni portfolia v aplikaci BigPicture 8, který je k dispozici na kartě Časová osa v modulu Přehled. Všimněte si vložené skládací mapy pro snazší navigaci v masivních portfoliích.
V tomto scénáři se časová osa Ganttova diagramu používá jako přehled portfolia s měsíční nebo týdenní přesností. V portfoliu vedle sebe existují agilní, hybridní a klasické přístupy. Minimapa, kterou lze rozbalit nebo sbalit, ukáže, že za aktuálním pohledem se skrývá ještě více políček. Mimochodem, Box v BigPicture může být Scrum Sprint, iterace, Programový přírůstek nebo SAFe Agile Release Train, také hybridní nebo klasický projekt. Pokud chcete kromě slotů dostupných v běžném BigPicture přidat mnoho vlastních agilních typů Boxů, potřebujete BigPicture Enterprise.
Ganttův diagram usnadňuje orientaci na strategické úrovni. Příklady otázek, které lze Ganttovu diagramu na vysoké úrovni položit, jsou: „Jaké produkty nebo služby nyní vyvíjíme?“. nebo „Jaký nárůst počtu produktů se očekává v příštích šesti měsících?“.
Nahrazení označení „Ganttův diagram“ označením “ Roadmap“.
„O.K., high-level Ganttův diagram je fajn – říkají mnozí vedoucí agilních týmů – ale na úrovni pracovního týmu zní označení „Ganttův diagram“ kýčovitě, takže ho nemůžeme používat.
Faktem je, že mnoho agilních týmů používá nástroje zvané Roadmapy, které jsou Ganttovým diagramům velmi podobné. Až na to, že tyto jednoduché nástroje založené na časové ose postrádají denní přesnost a některé pokročilé funkce, jako je baseline nebo critical path. Jediné, čemu se mohou přiblížit, je týdenní přehled.
Obrázek 2: Přejmenování modulu v rámci Ganttova diagramu
V BigPicture na to šli jinak: uživatelé mohou sofistikovaný Ganttův diagram přejmenovat. Navíc mohou přejmenovat modul pro každý box zvlášť. Klasické projekty mohou stále používat označení „Gantt“, zatímco v rámci agilních produktů/projektů by se modul mohl jmenovat „Roadmap“ nebo jakkoli, co zadáte do pole „Gantt“. Funkce „Vlastní názvy“ je vyžadována systémem BigPicture Enterprise.
Odhalte sprinty v Ganttově grafu
Jakmile agilní tým změní označení Ganttova diagramu a přijme jej jako nástroj pro plánování sprintů, stane se jedna funkce softwaru Ganttova diagramu obzvláště žádoucí. Tato funkce je znázorněna na následujícím obrázku.
Obrázek 3: Sprinty v Ganttově diagramu
Po otevření okna Show on Timeline a zaškrtnutí políček Markers a Time boxes se pod názvy měsíců objeví označení „Iteration“ a (volitelně) „Program Increment„. Časová pole jsou konfigurovatelná – v příkladech našich klientů vidíme „Fáze“, „Sprinty“ atd. V levé části obrázku vidíte rozdělení struktury práce. Záhlaví sloupců, jako jsou Program Increment, Sprint, WSJF (Weighted Shortest Job First) a Story points, mají své kořeny v agilních metodikách řízení, zejména v metodice Scaled Agile Framework.
Další proagilní vlastností Ganttových diagramů BigPicture je sladění jednotlivých funkcí. Zarovnání nastavíte v části: Iteration box configuration > Tasks > ‘No alignment’, ‘Precise alignment’, and ‘Smart adjustment’.
Podívejte se také na následující možnosti:
Jak otevřít a zobrazit Sprinty Jira v modulu Gantt pomocí Jira Sprints jako tvůrce struktury.
Agilní nebo hybridní?
Podle PMI jsou hybridní projekty po agilních další velkou novinkou. To, že Ganttův diagram nemusí být v současné době vhodný pro agilní řízení projektů, neznamená, že ho jiný projektový manažer nebude používat.
Na obrázku 3: Sprinty v Ganttově diagramu funguje diagram jako plánovací nástroj pro agilní Release Train. Označení „Gantt“ však bylo nahrazeno označením „Roadmap“ – Takto produktoví manažeři společnosti BigPicture nakonfigurovali ukázkový model pro ,,průměrného“ potenciálního uživatele BigPicture. Ganttovy grafy jsou mainstream!
Společnost Atlassian propaguje Ganttovy diagramy prostřednictvím programu Agile Coach
Vše výše uvedené je pouze názor společnosti BigPicture. Vezměte však v úvahu tato fakta:
- V roce 2019 vydala společnost Atlassian článek „Co je Ganttův diagram?“. jako součást své příručky Agile Coach. Na síti LinkedIn se rozhořela vášnivá debata: Jsou Ganttovy diagramy skutečně agilní?
- BigPicture patří již nějakou dobu mezi čtyři nebo pět velkých hráčů ve skupině pro řízení projektů Jira. Ganttovy diagramy byly vždy jejich specialitou. Jejich Ganttovy diagramy jsou natolik vyspělé, že si BigGantt, podmnožina modulů BigPicture, získal popularitu. Udělejte si chvilku a podívejte se na počítadla „Zákazníci si tuto aplikaci nainstalovali nejméně v … Aktivních instancí“, které jsou k dispozici na Atlassian Marketplace. Můžete porovnat BigPicture a další významné hráče na poli PPM.